I. Kas ir testēšana?

Dizaina procesā lietotie testēšanas paņēmieni ir dažādi, taču tiem visiem ir vairāki kopīgi elementi:

Article_testesana-04.png

Testa vadītājs – iepazīstina testa dalībnieku ar testa scenāriju (testa laikā paveicamajiem uzdevumiem), sniedz instrukcijas un atbild uz testa dalībnieka jautājumiem. Pēc testa pabeigšanas uzdod dalībniekam precizējošus jautājumus. Testa vadītāja uzdevums ir nodrošināt, lai testā iegūtā informācija būtu korekta. Attālinātajos testos testa vadītājs nepiedalās.

Artboard 55.png

Testa scenārijs – uzdevumu saraksts, kas lietotājam ir jāpaveic testa laikā. Tās ir aktivitātes, kuras lietotājs veiktu dzīvē, ja produkts vai pakalpojums tiktu ieviests. Testa scenārija uzbūve ir atkarīga no komandas definētajiem prototipēšanas jautājumiem un prototipa mērķiem. Tie tiek formulēti pirms prototipa izstrādes.

Artboard 56.png

Testa dalībnieks – pētītā produkta vai pakalpojuma esošais vai nākotnes lietotājs. Testa laikā dalībnieks izpilda testa scenārijā noteiktas darbības, tās komentējot.

Dažādos dizaina procesa posmos testēšana var būt kvalitatīva vai kvantitatīva.

– Kvalitatīvie testi ir ļoti iecienīta dizaina procesā izmantota testēšanas pieeja. Šie testi koncentrējas uz lietotāja pieredzes, emociju un vajadzību izzināšanu un var tikt lietoti jebkurā dizaina procesa posmā. Prototipu testēšanā ar retiem izņēmumiem lielākoties tiek lietoti kvalitatīvie testi. Vienas mērķa grupas vajadzību izzināšanai pietiek ar 5 kvalitatīvajiem testiem.

— Kvantitatīvie testi koncentrējas uz izmērāmiem rādītājiem, kas tiek interpretēti lietotāju pieredzes kontekstā (piemēram, vai uzdevums tika izpildīts vai cik ātri tas tika izpildīts). Šie testi palīdz noteikt atskaites punktu (benchmark) turpmākajiem pētījumiem. Kvantitatīvie testi lielākoties tiek lietoti, kad produkts jau ir gatavs (izpētes posmā, ja tiek pārveidots pastāvošs produkts, un ieviešanas stadijā, kad prototips jau ir pārtapis reālā risinājumā vai ja tie ir pēdējie augstas precizitātes prototipa testi pirms ieviešanas). Kvantitatīvo testu veikšanai ir nepieciešams liels testa dalībnieku skaits.

Prototipu testēšanas svarīgākais uzdevums ir gūt atgriezenisko saiti no lietotāja. Prototipi ir jātestē iespējami agri. Nav jāgaida, līdz tiks izstrādāts augstas precizitātes prototips. Lietotāja viedoklis būs ļoti noderīgs arī procesa sākumposmā.

 

Testēt ar īstajiem cilvēkiem

Lai gūtu lietderīgu atgriezenisko saiti, kas palīdzēs uzlabot prototipu, ir svarīgi, lai testā piedalītos prototipa mērķiem atbilstīga lietotāju grupa/-as. Komandām, kuras tikai sāk izzināt dizaina domāšanu, nereti šķiet, ka pašu komandas dalībnieku vai tuvāko kolēģu ekspertīze ir pietiekama, lai noteiktu lietotāju vajadzības un augstvērtīgi testētu prototipu. Šis priekšstats ir maldīgs. Prototipi, protams, var tikt testēti ar komandas locekļiem, taču tas parasti tiek veikts vai nu ļoti agrīnos procesa posmos (piemēram, testējot skices), vai lai sagatavotos testiem ar lietotājiem un testētu testa scenāriju un pašu testēšanu.

Lai cik neitrāls mēģinātu būt komandas dalībnieks, viņa darbības un spriedumus jebkurā gadījumā ietekmēs viņa pieredze un pieņēmumi, tādēļ gan zemas, gan augstas precizitātes prototipi ir obligāti jātestē ar lietotājiem. Ir vērts uzrunāt gan vidēji statistiskus produkta vai pakalpojuma lietotājus, gan marginālas lietotāju grupas (piemēram, lietotājus, kuri produktu vai pakalpojumu izmanto izteikti bieži vai teju nekad). „Ekstrēmo” lietotāju grupu pārstāvis nereti aktīvāk pauž kritiku vai patiku pret produktu un pakalpojumu, ļaujot atklāt aspektus, kas būs svarīgi arī parastam lietotājam.

Prototipi ir obligāti jātestē ar lietotājiem.

Tuvojoties dizaina procesa noslēgumam, augstas precizitātes prototipu testos ir vēlams iesaistīt arī lēmumu pieņēmējus, izstrādātājus un citus iesaistītos, lai verificētu organizācijas iespējas vai ierobežojumus noteikta risinājuma ieviešanā.

Uzdot pareizos jautājumus

Lai ar prototipa testēšanu gūtu vēlamos rezultātus, komandai vēl pirms prototipa izstrādes ir skaidri jāsaprot prototipēšanas mērķis un jādefinē jautājumi, uz kuriem tiks meklētas atbildes. Komandai ir jāvienojas par svarīgākajiem prototipa aspektiem, ko tā vēlas pārbaudīt, un jāsaglabā fokuss uz tiem arī testa veikšanas laikā. Vienlaikus, ja testa dalībnieks testa laikā pauž viedokli par jautājumiem, kas nav iekļauti testa scenārijā, testa vadītājam ir jābūt elastīgam. Ja paustā atgriezeniskā saite var būt noderīga turpmākajā procesā, testa scenārijs var tikt pielāgots.

Saglabāt pareizo attieksmi

Svarīgākais prototipu uzdevums ir atklāt to, kas iecerē nedarbojas un ir jāuzlabo, tādēļ testa vadītāja uzdevums ir būt maksimāli neitrālam. Nav nepieciešams aktīvi prezentēt prototipa spēcīgos aspektus vai aizstāvēt tos. Svarīga ir spēja būt kritiskam, pieņemt negatīvu vērtējumu un uzticēties lietotāja viedoklim. Kļūdas ir normāla prototipēšanas un testēšanas sastāvdaļa. Ir nevis jāizvairās no tām, bet jāmēģina tās pamanīt pēc iespējas agrāk.

Svarīgākais prototipu uzdevums ir atklāt to, kas iecerē nedarbojas un ir jāuzlabo.

Nākamā sadaļa: