Par projektu

“Startdesign.lv” mājaslapa ir domāta ikvienam, kas vēlas pašmācībā apgūt dizaina domāšanu. Šī darba metodoloģija ir ļoti iecienīta informācijas un komunikācijas tehnoloģiju (IKT) uzņēmumos, bet mēs to iesakām izmantot arī citās nozarēs. Dizaina domāšana ir process, domāšanas veids un metožu kopums radošu alternatīvu ģenerēšanai, kurā tiek izmantoti antropoloģijas paņēmieni, saistīti ar cilvēku uzvedību un vajadzībām. Tā ir uz izpēti un datiem balstīta nelineāra metode problēmu identificēšanai, risinājumu radīšanai kopradē ar lietotājiem, to prototipēšana un testēšana, kā arī risinājumu ieviešana un nemitīga uzlabošana, izmantojot lietotāja sniegto informāciju.

Mājaslapas saturu ir izstrādājusi Jeļena Solovjova pēc IT Izglītības fonda pasūtījuma. Jeļena ir dizainere, kura darbojas pakalpojumu dizainā. Vada un realizē pakalpojumu dizaina projektus, kā arī dizaina domāšanas un pakalpojumu dizaina seminārus, lekcijas un mācības. Jeļena ir pasniedzēja Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolā, kā arī aktīvi darbojas Latvijas dizaina industrijas attīstībā. Jeļena ir lekciju platformas "Runā dizains" līdzdibinātāja un lektore, radio raidījuma "Kāpēc dizains?" vadītāja un līdzveidotāja. 

“Startdesign.lv” mājaslapa būs īpaši noderīga Latvijas skolu pedagogiem, jo no 2020. gada septembra pakāpeniski Latvijā tiek ieviests pilnveidotais mācību saturs un pieeja, ko izstrādā Valsts izglītības satura centrs (VISC), – projekts “Kompetenču pieeja mācību saturā” jeb “Skola2030”. Līdztekus jau zināmajām mācību jomām būs jāmācās jauna – tehnoloģiju mācību joma. Šīs jomas mācību priekšmetos – Dizains un tehnoloģijas, Datorika, Programmēšana – pedagogiem būs jāizmanto dizaina domāšanas metode. Taču tie noteikti nav vienīgie mācību priekšmeti, kur var lietot šo metodi, lai atrisinātu dažādas problēmas. Iesakām metodi apgūt arī skolu vadībām, kam tā var noderēt skolu pārvaldībā.  

Lai palīdzētu sagatavot vidusskolas pedagogus mācību priekšmeta “Dizains un tehnoloģijas” pasniegšanai, mūsdienīgu mācību materiālu izveidē IT Izglītības fondam 2019. gada decembrī pievienojās Latvijas mobilo sakaru operators SIA “Latvijas Mobilais Telefons” (LMT) un inovāciju kvartāls “VEFRESH”.

Mēs nevaram paredzēt, kādas profesijas būs pieprasītas tuvākā vai tālākā nākotnē, tāpēc mūsdienīgā izglītībā svarīgi koncentrēties uz zināšanu, prasmju un vērtībās balstītu ieradumu izkopšanu.

IT Izglītības fonda atbalstītāji ir “Accenture”, Rīgas Tehniskā universitāte, “MAK IT”, LMT, “eazyBI”, “VEFRESH”, “Visma”. Fonda sadarbības partneri ir “Codelex”, “RIGA COMM”, “Printful”, “Baltic3D.eu”, Latvijas Universitāte, Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģiju asociācija, Latvijas Informātikas skolotāju asociācija, Rīgas Valsts 1. ģimnāzija, Rīgas 22. vidusskola, “Skola2030”, VISC un Transporta un sakaru institūts.