I. Kas ir dizaina domāšana?

Dizaina domāšana ir process, domāšanas veids un metožu kopums radošu alternatīvu ģenerēšanai, kurā tiek izmantoti antropoloģijas paņēmieni, balstīti cilvēku uzvedībā un vajadzībās. Tā ir uz izpēti un datiem balstīta nelineāra metode problēmu identificēšanai, risinājumu radīšanai kopradē ar lietotājiem, to prototipēšana un testēšana, kā arī risinājumu ieviešana un nemitīga uzlabošana, izmantojot lietotāja sniegto informāciju. 

Dizaina domāšana ir gan process, kā tiek risinātas problēmas, gan arī attieksme, ar kuru šī pieeja tiek realizēta. Tas ir iteratīvs darbību kopums, kura fokusā ir lietotājs, viņa problēmas, vēlmes un paradumi. Lietotāja izpēte palīdz pārbaudīt un precizēt autoru pieņēmumus un izstrādāt alternatīvas, inovatīvas stratēģijas.

Dizaina domāšana ir uz sadarbību orientēts eksperimentāls darbības process, kurā ļoti nozīmīga ir aktīva ideju prototipēšana un testēšana ar lietotājiem.

Dizaina domāšana ir uz sadarbību orientēts eksperimentāls darbības process, kurā ļoti nozīmīga ir aktīva ideju prototipēšana un testēšana ar lietotājiem. Tas ir problēmrisināšanas veids, kas vieno uz cilvēku orientētu pieeju un radošu risinājumu izstrādi ar analītisku hipotēžu formulēšanu un lēmumu pieņemšanu. 

Lai arī vēsturiski dizaina domāšana apkopo dizaina jomā lietotos principus un metodes, nav noteikti jābūt dizaineram, lai savā darbībā izmantotu dizaina domāšanu. Tā kā dizaina process kļūst arvien vairāk starpdisciplinārs, dizaina domāšana šobrīd tiek lietota ļoti daudzās nozarēs un to izmanto dažādu jomu pārstāvji. Dizaina domāšana ir klātesoša dažādu produktu un pakalpojumu izstrādē, taču sevišķi lietderīga dizaina domāšana ir darbā ar sarežģītām, nedefinētām un laikā mainīgām problēmām, kas ietekmē daudz cilvēku un ir saistītas ar nepieciešamību rast jauna veida pieeju. Tās var būt stratēģiskas pārmaiņas uzņēmuma vai institūcijas darbībā, jauna produkta vai pakalpojuma izstrāde vai būtiskas izmaiņas līdzšinējā to versijā, jaunu sadarbības modeļu meklējumi vai darba kultūras izmaiņas, kā arī dažāda veida sociālās inovācijas gudras un ilgtspējīgas sabiedrības labbūtībai.