IV. Metode: afinitātes diagramma

Kas tā ir?

Afinitātes diagramma ir metode, kas palīdz strukturēt lielu informācijas apjomu, savietojot to pārskatāmās un viegli uztveramās tematiskajās grupās. Šī metode ir sevišķi lietderīga informācijas apstrādes un problēmas definēšanas posmā, taču tās princips tiek bieži lietots arī citos dizaina procesa posmos. Lietojot šo metodi, informācija, kas ir ievākta izpētes posmā, tiek sintezēta vienkopus un interpretēta, sagrupējot to tematiskajos klasteros. Šīs tematiskās grupas ļauj jau daudz precīzāk ieraudzīt lietotāju problēmu patiesos cēloņus, atainot kopsakarības starp tēmām, prioritizēt atradumus un, visbeidzot, arī definēt problēmu hipotēzes. 

Afinitātes diagramma ir metode, kas palīdz strukturēt lielu informācijas apjomu, savietojot to pārskatāmās un viegli uztveramās tematiskajās grupās.

Kas man ir jādara?

Visa būtiskākā informācija, kas ir savākta izpētē, tiek pārrakstīta uz post-it piezīmju lapiņām, kas ļaus ērti komandai tās pārvietot un grupēt. Uz vienas lapiņas tiek uzrakstīts viens fakts vai tēze par kādu noteiktu tēmu (novērojumu secinājumi, interviju tēzes vai interviju kodi u. c. svarīga informācija).

Kad visi svarīgākie secinājumi ir fiksēti, komanda paņem vienu piezīmju lapiņu un definē tās tēmu. Komanda ņem nākamo piezīmju lapiņu ar informāciju un diskutē, vai tā būtu pievienojama jau definētajai tematiskajai grupai vai tai ir nepieciešams radīt jaunu grupu. Šādi komanda izskata katru piezīmju lapiņu, pievienojot to jau eksistējošai tematiskajai grupai vai definējot jaunu. Vēlamais klasteru skaits darba sesijas beigās ir no 3 līdz 10 grupām. Svarīgi pārliecināties, lai līmlapiņas ir ne tikai sagrupētas, bet tām līdzās ir skaidri norādīta klastera tēma. 

Izveidotās grupas komanda sakārto atbilstīgi nozīmei, izvēloties svarīgākās un mazāk svarīgās grupas, paturot prātā, ka prioritāri ir vēlams raudzīties no lietotāja perspektīvas, salāgojot to ar uzņēmuma vai institūcijas interesēm vai iespējām. Lai prioritāšu noteikšana būtu efektīvāka, katram komandas biedram ir ieteicams individuāli nobalsot par viņam svarīgāko tematisko grupu. Komanda starp klasteriem var fiksēt shematiskas mijiedarbības līnijas, ja vajag vizualizēt to sasaisti.  

Kāds būs rezultāts? 

Afinitātes diagramma ļaus iegūt ērti pārskatāmu ievāktās informācijas apkopojumu, kas ir sastrukturēts tematiskajās grupās un būs ērti izmantojams tālākajā darbā.