V.  Rīks: lietotāja profils

Kas tas ir?

Lietotāja profils (ang. user persona) – īss, kodolīgs dosjē par izdomātu, taču izpētes datos pamatotu produkta vai pakalpojuma lietotāju. Vienā lietotāja profilā būs apkopoti dati par vairākiem reāliem lietotājiem. Profila mērķis ir reprezentēt dažādas lietotāju grupas, kuras varētu izmantot risinājumu un turpmākā dizaina procesā kalpot par atgādinājumu komandai, kam šis risinājums tiek dizainēts. Profilu izveide palīdzēs komandai iedziļināties lietotāju pieredzē, ieradumos, problēmās un vēlmēs, kā arī atteikties no subjektīviem pieņēmumiem. Apjaust, ka dažādām lietotāju grupām ir atšķirīgas ekspektācijas un vajadzības. Tās palīdzēs apkopot un strukturēt izpētē savākto informāciju, kā arī stimulēs uz lietotāju orientētu ideju izstrādi turpmākajā darbā.

Lietotāja profils — īss, kodolīgs dosjē par izdomātu, taču izpētes datos pamatotu produkta vai pakalpojuma lietotāju.
 
 

Pabeidzot izpēti, dizaina komanda būs apkopojusi vērienīgu kvalitatīvo un kvantitatīvo datu apjomu, taču ar to nepietiek. Lietotāju profili palīdzēs personificēt izpētes datus, padarīt tos cilvēcīgākus un veicināt komandā empātiju pret lietotāju. Salīdziniet šos divus veidus, kā tiek pausta informācija!

  • Rīgā dzīvojoša pensionāre, dzīvo viena.
  • Tuvinieki dzīvo ārvalstīs.
  • Jūtas vientuļa.

Anna ir 68 gadus veca pensionāre, dzīvo Rīgas centrā. Annai ļoti patīk pastaigas pilsētā, un jo sevišķi viņa šīs pastaigas izbaudīja kopā ar savu vīru, kurš nomira pirms trīs gadiem. Rīgā Annai nav neviena tuvinieka. Dēls ir pārcēlies uz dzīvi Kopenhāgenā, un turpat dzīvo arī abas mazmeitas. Dažas reizes mēnesī ģimene sazvanās ar Annu, lietojot „Skype”. Anna nereti jūtas vientuļi un nedroši, viņai nepatīk doties pastaigā vienai pašai.

Abi datu apkopojumi ir balstīti uz izpēti, taču otrajā atkāpē informācija tiek atainota iedomātā kontekstā, ļaujot izpētes komandai daudz empātiskāk iztēloties lietotāja situāciju. Turpmākajā dizaina procesā lietotāja profili kļūs par sava veida komandas „sirdsapziņu”, kas palīdzēs neaizmirst par lietotāja patiesajām vēlmēm un vajadzībām.  

 

Kas man ir jādara? 

Tā kā svarīgākais lietotāju profilu mērķis ir būt dizaina komandai par atgādinājumu un references punktu turpmākajā darbā, tiem ir jābūt kodolīgiem, ērti lietojamiem un pārskatāmiem. Visefektīvāk ir piestiprināt sagatavotos lietotāju profilus komandas darba telpā pie sienas, lai tie ir vienmēr klātesoši un atgādina par lietotāju patiesajām vajadzībām.

Informācija, ko ir nepieciešams iekļaut lietotāju profilā:

  • Vārds, dzimums, vecums un attēls. Vēlams, lai attēls atspoguļo kontekstu, kurā lietotājs atrodas vai darbojas. Attēlam ir jābūt dabiskam un personību reprezentējošam.
  • Apkopojoša rindkopa par lietotāju.
  • Pieredze vai prasmes, kas lietotājam piemīt un ko būtu svarīgi pieminēt kontekstā ar produktu vai pakalpojumu, kas tiek pētīts.
  • Neliels konteksts par to, kā lietotājs mijiedarbojas ar produktu vai pakalpojumu, kas tiek pētīts (lietošanas biežums, specifisku funkciju vai ierīču izvēle utt.).
  • Mērķi un bažas, lietojot produktu vai pakalpojumu.
  • Citāts vai īss apraksts par lietošanas veidu, paradumiem, kas apkopo lietotāja attieksmi pret produktu vai pakalpojumu.

Veicot izpētes datu apkopošanu, informāciju par noteiktu lietotāju tipu var ievietot iepriekš sagatavotā šablonā. Tas var tikt izdarīts, komandai strādājot kopā. Svarīgi paturēt prātā, ka profilā ievietotajai informācijai ir jābūt pamatotai ar izpētes datiem.

Kāds būs rezultāts?

Vienā projektā būtu vēlams izstrādāt trīs līdz piecus lietotāju profilus, kas katrs pārstāv savu mērķa grupu. Ieteicams izveidot profilus gan vidēji statistiskiem produkta vai pakalpojuma lietotājiem, gan t. s. ekstrēmo grupu pārstāvjiem. 

Vienā projektā vēlams izstrādāt trīs līdz piecus lietotāju profilus, kas katrs pārstāv savu mērķa grupu.