X. Metode: ideju izvērtēšanas asis

Kas tās ir?

Metode ir līdzīga ideju izvērtēšanas matricai, taču atšķirībā no tabulas, kurā tiek izvirzīti vairāki kritēriji, asis saistītas ar diviem pamatkritērijiem. Idejas tiek izvietotas koordinātu plaknē un atlasītas pēc iepriekš noteiktiem un projektam aktuāliem kritērijiem.

Kas man ir jādara?

Metode tiek lietota, kad ir pabeigta ideju ģenerēšana un ir jāpāriet ideju izvērtēšanas fāzē. Vispirms komandai jāvienojas par ideju vērtēšanas kritērijiem. Kritērijus komanda nosaka, ņemot vērā projekta specifiku un kontekstā ar tā mērķiem, taču ierasti viena ass reprezentē lietotāja vajadzības, otra — pakalpojuma sniedzēja vai produkta veidotāja intereses (piemēram, ietekme uz lietotāja pieredzi un iespēja ideju realizēt / feasibility). Kad kritēriji noteikti, ir jāvienojas par mērvienībām uz asīm. Tās var būt ļoti vienkāršas un aptuvenas atzīmes, piemēram, neliela un spēcīga ietekme uz lietotāja pieredzi vai iespēju realizēt produktu, vai arī detalizētas vienības, piemēram, izstrādes ilgums mēnešos/gados, sasniegto lietotāju daudzums, nepieciešamais naudas apjoms utt.

Lai turpmākā ideju prioritizēšana būtu maksimāli iekļaujoša un demokrātiska, pirms idejas tiek izvietotas asīs, komandas dalībnieki veic individuālu balsojumu, balstoties uz kritērijiem. Ja tas vēl nav noticis ideju ģenerēšanas posmā, visas idejas ir jāpārraksta uz līmlapiņām — viena ideja uz vienas līmlapiņas. Komandas dalībniekiem tiek piešķirti divu krāsu balsošanas atribūti (punktiņu uzlīmes vai marķieri) — atbilstīgi iepriekš izvēlētajiem kritērijiem, kas tiks izmantoti izvērtēšanas asīs.

Piemēram, ja komanda ir izvēlējusies kartēt idejas, mērot tās pēc ietekmes uz lietotāju, pieredzes un izstrādes sarežģītības, vienas krāsas balsošanas „taloni” var tikt attiecināti uz lietotāja pieredzi, bet otri – uz izstrādi. Ideālā gadījumā balsošana notiek atbilstīgi dalībnieku kompetencei. Piemēram, ja tiek izstrādāts digitāls produkts, dizaineri balso par idejām, kuras varētu vispilnīgāk apmierināt lietotāju vajadzības, savukārt programmētāji nosaka, kuras ieceres būs visvieglāk ieviest.

Katram komandas dalībniekam tiek piešķirtas vairākas balsis (piemēram, 3 punktiņu uzlīmes), kuras var tikt izvietotas atbilstīgi dalībnieka ieskatiem – viņš var atdot visas balsis vienai idejai, bet var arī nobalsot par vairākām. Sarežģītāks, bet detalizētāks balsošanas paņēmiens – katram dalībniekam tiek izsniegtas trīs dažādas pakāpes balsis (pirmās, otrās un trešās pakāpes balsis). Šādā gadījumā viena balss tiek atdota vienai idejai. Tas ļaus ne tikai noteikt, kuras idejas ir saņēmušas visvairāk balsu, bet arī kuras no tām visvairāk ir saņēmušas 1. pakāpes atbalstu.

Kad individuālais balsojums ir noticis, līmlapiņas izvieto atbilstīgajā vietā koordinātu plaknē. Šajā posmā komandai būtu jāizvairās no padziļinātām diskusijām un jāmēģina ņemt vērā tikai kolēģu balsojumu.

Kad līmlapiņas ir izvietotas, grupa sāk diskusiju. Izskata, vai idejas, kas ir saņēmušas vienādu balsu skaitu, patiešām ir vienādi nozīmīgas; ņemot vērā kritērijus, diskutē, vai visi grupas locekļi ir apmierināti ar visaugstāk novērtētajām idejām. Kā arī pauž viedokļus, kāpēc dažas idejas nav saņēmušas nevienu balsi. Nepieciešamības gadījumā, ja visi grupas locekļi tam piekrīt, diskusijas laikā lapiņas var pārvietot. Kad lapiņas ir izvietotas, koordinātu plakne tiek sadalīta četros laukumos, un par labākajām tiek atzītas tās idejas, kas ir augšējā labajā stūrī. Diskusijas beigās grupa vienojas par gala versiju un labākajām idejām, kas tiks prototipētas. Ja nepieciešams, grupa var atkārtot individuālo balsošanu, šoreiz balsojot tikai par idejām, kas ir augšējā labajā stūrī.

Kad lapiņas ir izvietotas, koordinātu plakne tiek sadalīta četros laukumos, un par labākajām tiek atzītas tās idejas, kas ir augšējā labajā stūrī.

Ja konkrētajā projektā ir svarīgi ņemt vērā vairāk nekā divus izvērtēšanas kritērijus, tad ir vērts izveidot vairākas asis un izkārtot tās pašas idejas citā koordinātu plaknē. Diskusijā grupa vienojas, kuras no spēcīgākajām (abos kritēriju grafikos attēlotajām) idejām būtu vērts izstrādāt.


Kāds būs rezultāts?

Ideju kartēšana asīs ļauj demokrātiski un efektīvi izvērtēt idejas pēc noteiktiem kritērijiem un atlasīt labākās turpmākajam darbam.

Nākamā sadaļa: