IV. Metode: saskarnes papīra prototips

Kas tas ir?

Lai testētu digitāla produkta saskarnes dizainu, nav jāķeras pie sarežģīta un laikietilpīga interaktīva prototipa. Vienkāršākais, ātrākais un lētākais veids, kā sākotnēji gūt atgriezenisko saiti par iecerēto digitālā risinājuma dizainu, ir izstrādāt zemas precizitātes papīra prototipu. Digitālo produktu dizainā šis prototipēšanas paņēmiens tiek bieži izmantots. Tas ir piemērots agrīnā produkta izstrādes stadijā, jo ar to iespējams testēt kopējo produkta attīstības virzienu un procesu (interakciju) plūsmu. Taču ar to nebūs iespējams gūt detalizētu atgriezenisko saiti.

Vienkāršākais, ātrākais un lētākais veids, kā sākotnēji gūt atgriezenisko saiti par iecerēto digitālā risinājuma dizainu, ir izstrādāt zemas precizitātes papīra prototipu.

Komandai ir jāuzzīmē digitāla produkta saskarnes skati un jātestē tie ar lietotāju. Testa laikā lietotājs iedomājas, ka mijiedarbojas ar interaktīvu produktu. Ņemot vērā lietotāja atgriezenisko saiti, papīra prototips var tikt ļoti ātri uzlabots vai pilnībā aizstāts ar jaunu.

 

Kas man ir jādara?

Sākot prototipēšanu, autoru komandai ir jāapzinās tās mērķi un jādefinē saraksts ar jautājumiem, uz kuriem tā vēlas rast atbildes. Ir nepieciešams vienoties, kāds būs prototipa mērogs – vai testēta tiks digitāla produkta kopējā lietošanas pieredze vai kāda noteikta risinājuma funkcionalitāte. Ir laikus jāizveido testa plāns (vairāk informācijas par testa plānu un testēšanu sadaļā „testēšana”). Tajā ir detalizēti jāapraksta uzdevums, kas būs jāpaveic testa dalībniekam, kā arī jāformulē, kādas lietotāju grupas tiks uzrunātas.

Amelie Mourichon (Unsplash)

Amelie Mourichon (Unsplash)

Kad prototipēšanas jautājumi ir formulēti un testa plāns sagatavots, ir jāuzskicē digitālā produkta skati, atainojot tajos visus elementus, ar ko lietotājam būs jāsaskaras, imitējot risinājuma darbību. Katru produkta skatu ieteicams zīmēt uz savas papīra lapas. Var tikt izmantotas gan baltas A4 lapas, gan iepriekš sagatavoti ierīču ekrānu šabloni. Ja digitālo produktu būs iespējams izmantot dažādās ierīcēs, ieteicams sākt ar mazāko, izgatavojot papīra prototipu, piemēram, mobilajai versijai, jo tas ļaus fokusēties uz svarīgākajām komponentēm.

Zīmējot skatus, komandai jāpatur prātā, ka tiem šajā stadijā vēl nav jābūt precīzi izstrādātiem. To uzdevums ir atainot svarīgākās produkta funkcijas. Zīmuļa vietā ir ieteicams izmantot pildspalvu vai plānu marķieri. Tas komandai neļaus procesā labot prototipu, liekot saglabāt fokusu. Prototipam ir jāizvēlas viena pamatkrāsa. Citas krāsas lietojamas tad, ja jāizceļ kāds noteikts elements vai funkcionalitāte. Ja tiek izmantotas vairākas krāsas, tad to lietojumam prototipā ir jābūt nemainīgam, piemēram, ar zaļu krāsu apzīmējot elementus, kas apstiprina darbību, ar sarkanu – atceļ.

Amelie Mourichon (Unsplash)

Amelie Mourichon (Unsplash)

Pēc prototipa sagatavošanas komanda sadala lomas un sākotnēji veic iekšēju prototipa testēšanu bez lietotāja līdzdalības. Viens komandas dalībnieks iejūtas lietotāja lomā, otra uzdevums ir būt ierīces operatoram, kurš imitē interaktīvā produkta darbību, trešais ir novērotājs. Novērotājs informē testa dalībnieku par testa scenāriju, paveicamo uzdevumu un prototipa darbības principiem. Testa laikā tā dalībnieks imitē darbību ar ierīci, spiežot uz prototipā atainotajām saskarnes pogām, vai mijiedarbojas ar citiem tā elementiem. Operatora uzdevums ir atdarināt ierīces darbību un mainīt saskarnes skatus. Operators nedrīkst atbildēt uz lietotāja jautājumiem vai palīdzēt viņam. Novērotājs fiksē lietotāja veiktās darbības, jautājumus, emocijas, ieteikumus, kā arī to, cik ātri lietotājam izdodas paveikt uzdevumu, un to, kas neizdodas. Pēc tam komanda sagatavo uzlabojumu sarakstu, veic izmaiņas prototipā un testa scenārijā un sāk prototipa testēšanu ar reāliem lietotājiem. Papīra prototipu ir ieteicams testēt vismaz ar 5 dažādiem lietotājiem.

 

Kāds būs rezultāts?

Saskarņu papīra prototips ļaus ātri un savlaicīgi pārbaudīt izvirzītās idejas un attīstības virzienus, netērējot tam daudz resursu. Atšķirībā no prototipiem, kuru izstrāde ir sarežģītāka un laikietilpīgāka, no papīra versijām autoriem ir vieglāk atteikties, ja iecere pilnībā neatbilst lietotāja vajadzībām. Turklāt papīra prototipu vienkāršotais veidols mudina lietotājus būt atklātākiem un kritiskākiem. Visbeidzot, tā kā papīra prototipus var izstrādāt ikviens, lai kādas būtu šī cilvēka prasmes vai pieredze, to veidošana ir efektīvs grupas saliedēšanas process.

Pētījumos noskaidrots, ka papīra prototipi ļauj efektīvi testēt digitālo produktu koncepciju un lietojamību, taču, protams, šim prototipēšanas veidam ir arī ierobežojumi. Piemēram, ar tā palīdzību nav iespējams testēt saskarnes vizuālo risinājumu vai imitēt ļoti specifisku produkta interaktivitāti. Nepieredzējušu testa dalībnieku sākotnēji var mulsināt prototipa vienkāršotais veidols, tādēļ ir rūpīgi jāpaskaidro testa mērķis un prototipa darbības principi. Papīra prototipu testēšana ir iespējama tikai klātienē, taču nepieciešamības gadījumā tos ir iespējams digitalizēt, izmantojot risinājumus, kas palīdz pārvērst ar roku zīmētus risinājumus digitālās skicēs (piemēram, „Marvel POP”).

Papīra prototipi ļauj efektīvi testēt digitālo produktu koncepciju un lietojamību.
Amelie Mourichon (Unsplash)

Amelie Mourichon (Unsplash)

Turpmākajā darba gaitā papīra saskarņu prototips ir jāpārveido augstākas precizitātes interaktīvos prototipos un secīgi tie jātestē. Augstas precizitātes digitālie prototipi tiek veidoti, izmantojot specializētu programmatūru („InVision”, „Sketch”, „Figma” u. c.).

Nākamā sadaļa: