VI. Metode: kartona prototips fiziskiem objektiem, telpām, vidēm

Kas tas ir?

Fizisku objektu modeļi no lēta un pieejama materiāla ir zemas precizitātes prototipi, kas tiek izstrādāti, lai testētu ieceres ātri un lēti. Vienkāršotus objektu prototipus bieži izmanto gan materiālu produktu, gan pakalpojumu dizaina izstrādē. Kartona prototipi var imitēt jebko, kas ir telpisks, un ir daļa no lietotāja pieredzes – interaktīvas ierīces, mēbeles, interjera plānojumu, norāžu sistēmas u. c. To izstrādē var izmantot kartona loksnes, papīru, plastilīnu, putuplastu u. c. viegli lietojamus materiālus. Prototipu izmērs var būt gan identisks reālajai iecerei, gan mazāks vai lielāks par plānoto gala risinājumu.

Fizisku objektu modeļi no lēta un pieejama materiāla ir zemas precizitātes prototipi, kas tiek izstrādāti, lai testētu ieceres ātri un lēti.
Attēls: gov.uk

Attēls: gov.uk

Šos prototipus var izstrādāt ikviens, neatkarīgi no pieredzes vai prasmēm, tos ir viegli mainīt un uzlabot, tāpat no tiem ir viegli atteikties, ja iecere nav atbilstīga lietotāja vajadzībām. Turklāt arī lietotājs, kurš testē kartona prototipus, parasti ir kritiskāks un atklātāks, paužot savu viedokli par tiem.

 

Kas man ir jādara?

Fizisku objektu prototipu sagatavošanu ir ieteicams apvienot ar skicēšanas sesiju. Komanda var vispirms uzskicēt idejas, testēt tās, uzlabot skices un secīgi pāriet pie telpisku modeļu izveides. Pirms prototipa izstrādes ir jāvienojas par prototipēšanas mērķiem un jautājumiem, uz kuriem tiks meklētas atbildes. Svarīgi ir vienoties arī par lietotāju mērķa grupu, kas pēc prototipa izstrādes piedalīsies tā testēšanā.

Komandai ir jāvienojas par prototipa mērogu – vai tas atainos pilnībā visu objektu vai vidi, kas tiek skatīta, vai kādu tās daļu? Kāds būs lietošanas konteksts – kurā lietotāja pieredzes posmā šis objekts vai telpa tiks izmantota? Jāizveido testa scenārijs – jāfiksē visi uzdevumi, kas lietotājam prototipa testēšanas laikā būs jāpaveic.

Kad sagatavošanās darbi ir paveikti, sākas prototipa veidošana. Izmantojot lētus, pieejamus, bet stabilus materiālus, komanda uzbūvē objektus, telpu elementus vai to daļas, kas būs nozīmīgas prototipa testēšanas laikā. Salīdzinājumā ar reālo risinājumu prototipi var būt samazināti, būvēti dabiskajā mērogā vai palielināti. Tas attiecināms gan uz fizisku objektu, gan pakalpojumu prototipiem.

Izmantojot lētus, pieejamus, bet stabilus materiālus, komanda uzbūvē objektus, telpu elementus vai to daļas.

Piemēram, ja tiek prototipēts restorāna pakalpojums, tā prototips var būt samazināts telpas modelis, kas ataino mēbeles, cilvēku plūsmu un citas nepieciešamās detaļas. Vai arī dabiskā mērogā imitēts telpas un to elementu izkārtojums, kas veidots no kartona vai putuplasta. Ja objektu modeļi tiek veidoti dabiskajā izmērā, testēšanā izmanto lomu spēles elementus, lietotāji imitē mijiedarbību ar kartona objektiem, telpām un ierīcēm.

Vienalga, vai tiek prototipēts noteikts produkts vai pakalpojuma sistēma, kartona prototipu veidošana ir jāsāk ar lielāko priekšmetu aprišu un karkasu izveidi. Pēc tam karkass ir jāpapildina ar kustīgām detaļām, piemēram, prototipējot bankomātu, – ar tā tastatūras pogām, elementu kartes ievietošanai vai naudas saņemšanai. Noslēgumā ir jāuzzīmē papīra saskarnes prototips. Bankomāta gadījumā tie būtu ekrāna skati, katrs uzzīmēts uz savas papīra lapas.

Pirms prototipa testēšanas ar lietotājiem ir jātestē pats testēšanas process komandas iekšienē. Lai to izdarītu, komanda sadala lomas. Viens dalībnieks ieņem lietotāja, otrs ierīces operatora (ja prototipēta tiek interaktīva ierīce/-es), trešais – testa vadītāja lomu. Vadītājs iepazīstina testa dalībnieku ar testa scenāriju (paveicamajiem uzdevumiem) un fiksē lietotāja emocijas, ieteikumus, darbības. Lietotājs mijiedarbojas ar prototipu un imitē produkta lietošanu vai pakalpojuma saņemšanu, un sniedz atgriezenisko saiti. Ierīces operators imitē ierīces darbību (piemēram, nomaina skatus bankomāta ekrānā, kad lietotājs ar to mijiedarbojas).

Kāds būs rezultāts?

Vienalga, vai tiek prototipēts noteikts objekts / tā daļas vai pētīta pakalpojuma sniegšanas un saņemšanas gaita, ar kartona telpu vai priekšmetu prototipiem būs iespējams lēti un viegli gūt atgriezenisko saiti no lietotāja. Veicot testu, komanda būs ieguvusi informāciju par nepieciešamajiem uzlabojumiem, savukārt pati prototipēšana dos iespēju atklāt un izmēģināt jaunas idejas.